Showhaberde Biz

Türkiye'de tüketilen her 5 elmadan birisini üreten Ispartalı üreticiler, tanıtım amaçlı ihracata başladı. Isparta'da yılda üretilen 600 bin ton elmanın büyük bir kısmını iç piyasada tüketiliyor. Kalitesine göre büyük marketlerin yanı sıra meyve suyu fabrikalarına gönderilen elmanın yüzde 40'ı da piyasada tüketiliyor. Yurt dışı pazar arayışlarını sürdüren bazı firmalar da tanıtım amaçlı elma ihracatına başladı. Eğirdir ilçesinde faaliyet gösteren Gülbudak Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Hasan İnce, Ürdün, Irak, Suriye, Ürdün, Mısır, Libya ve Almanya gibi ülkelere elma satışını başlattığını söyledi. İhracattaki amaçlarının şu aşamada kar etmek değil, varlıklarını göstermek olduğunu ifade eden İnce, 'Buralara girerek, 'elmada biz de varız' demek istiyoruz.' dedi. İnce, Isparta genelinde bu yıl 600 bin tonluk elma üretiminin gerçekleştiği bilgisini vererek, firma olarak bu yıl 30 TIR'lık yurt dışına elma satışı yaptıklarını belirtti.

Yurt içinde elma ihtiyacının büyük bölümünün Isparta'dan karşılandığını belirten İnce, elmanın Isparta yöresinde ciddi gelir kaynağı olduğunu, birçok insanın geçimini bundan kazandığının anlattı. İnce, Eğirdir elmasının rengi, kokusu, parlaklığı ve aromasından dolayı iç pazarda özellikle büyük mağazalar tarafından tercih edildiğini, meyve suyu fabrikalarının da büyük oranda ihtiyacını karşıladıklarını dile getirdi.

Eğirdir'de elma bahçelerinin hızla yaygınlaştığını bunun yanında firmaların son teknoloji paketleme, ambalajlama sistemleri kurduklarını ifade eden İnce, 'Elma fiyatları işlenmiş ve işlenmemiş olarak değer görüyor. İşlenmiş elmanın kilosu 60 Kr ile 1 lira arasında, işlenmemiş olanın kilosu da 40-80 kr arasında değişmektedir. Fiyatları elmanın kalitesi belirlemektedir. Şu anda toplanan elmalar soğuk hava depolarına girdi ve satılmayı bekliyor.' diye konuştu. İnce, elmaların fabrikalarda el değmeden büyüklük, kalite ve rengine göre ayrıştırılarak paketlendiğini kaydetti. İnce, maliyeti düşürecek çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, bahçelerden elma toplama aletinin alımı için yatırım yapmayı planladıklarını anlattı.

Bir süre önce Isparta Ticaret Borsası(ITB) tarafından 'günde bir elma yiyin' kampanyası başlatılmış, milletvekilleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri Meclis'e elma götürerek Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'den destek istemişti. (CİHAN)